کتاب زاگ : چگونه‌یک‌نام‌تجاری‌متمایزبسازیم؟

30 خرداد 1397

بازار به سرعت در حال رشد است؛ سرعتی بسیار سریع‌تر‌ از یک شرکت. در بازار بزرگ که محل برد و باخت است، همیشه این مالک (بازار) است که برنده است. امروزه، باید فراتر از رقابت رفت. قانون چیست؟ قاعده‌ی جدید این است: وقتی کسی زیگ می‌کند، شما زاگ کنید.

 

در عصر عرضه ی محصولات تقلیدی وو ارتبطات لحظه ای ، ثبات در میدان رقابت ، دیگر یک استراتژی قابل قبول و برنده نیست .

امروز ، باید فراتر از رقابت رفت . قانون چیست ؟

زمانی که هر کسی زگ (zig) میکند ، شما زاگ (zag)کنید .

در پرفروشترین کتاب اخیر (خلا برند ) ، نویسنده نشان میدهد که چطور بین استراتژی تجارت و طراحی ارتباط برقرار کرد .

در کتاب زاگ ، او بهترین استراتژی برای ساخت نام تجاری متمایز را تشریح میکند . تمایزی بنیادی تبلیغات سنتی در یک مارپیچ سخت قرار گرفته اند :

  • مردم گفتگوی یک طرفه را دوست ندارند .
  • مردم ونسبت به تبلیغات بی اعتمادند ØŒ در نتیجه ترجیح Ù…ÛŒ دهند Ú©Ù‡ برای هر چیزی شخصا به سراغش بروند Ùˆ آن را از نزدیک ببینند .

زاگ تحولی در دیدگاه همه ی مدیران در مورد نام های تجاریشان از تولد تاکنون .

بیایید متمایز باشید ، تمایز به معنای واقعی .

حدود یک قرن پیش بعضی از مردم برای رفتن به یک مغازه باید به سفری یک روزه میرفتند ،در حالیکه امروزه بیشتر ما می توانیم خریدهای مان را در نزدیکترین مکان به منزل یا محل کارمان انجام دهیم .

درسال 1986،قبل از عصر سرعت در امریکا تعداد دبیرستان ها بیش تر از تعدا مراکز خرید بود .در حالیکه امروزه تعداد مراکز خرید دوبرابر تعداد دبیرستان ها است . داخل این مراکز خرید سوپر مارکت هایی وجود دارند که موجودی کالاهایشان نسبت به سال 86 سه برابر بیش تر شده است و مشتری ها کم تر از نصف زمان گذشته در صف ها معطل می مانند .

قبل از قانون مور ، مشهود بود که مردم امریکا علاقه ای به مسافرت ندارند . در آن زمان ، هرسال فقط 3میلیون آمریکایی به اروپا سفر میکردند . ولی امروزه به دلیل خطوط هوایی ،فرودگاه های متنوع ،بلیت های ارزان که حق انتخاب بیش تری را برای ان ها ایجاد کرده است ،سالیانه بیش از یازده میلیون آمریکایی به اروپا سفر میکنند .

حتما می پرسید : این تعداد مسافر کجا اقامت می کنند ؟ قطعا محل اقامت آن ها یکی از 54000 هتلی است که نام شان در سایت اکس پدیا دات کام ثبت شده است . آن ها با خرید انلاین می توانند تصویر، توضیحات ،و قیمت این هتل ها را به سرعت با یکدیگر مقایسه کرده و با استفاده از کارت اعتباری ، محل مورد نظر خود را رزرو می کنند .

با سفرکردن ،عادات غذایی ما هم از مرزها عبور میکند و تغییر می یابد . به عنوان مثال بعد از مسافرت به اروپا ممکن است ذائقه ی ما با طعم صدف بلوون آشنا شود و به آن تمایل پیدا کند .هنگام صرف غذا در یک رستوران دریایی اگر بفهمیم غذای مورد علاقه ی ما ، به صورت کاملا تازه با یک هواپیما از بریتانیا آورده شده است ، به شدت تحت تاثیر قرار خواهیم گرفت .صدفیکه امشب روی میز شما است ،شاید با پروزا همین امروز صبح رسیده باشد .

مک دونالد که سلطان ارائه ی غذاهای سریع به شمار می آید ، متوسط طمان آماده سازی غذاهایش را به 121ثانیه کاهش داده است و قصد دارد با استفاده از برچسب های شناسه رادیویی ،15 ثانبه دیگر نیز از این مدت بکاهد . بدین ترتیب، مشتری ها حتی بدون ان که کیف پولهایشان را لمس کنند ، می توانند مبلغ غذای خود را بپردازند .با این حال ، برخی از ماهنوز هم عجله داریم و نمیتوانیم حتی به همین اندازه منتظر بمانیم .

سرعت به لایه های عمیق رسوخ می کند ، قانون مور ، عصر شتابی را بیان میکند که شناسایی هر جزء بسیار کوچک ،نقش بزرگی را ایفا می کند .


برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه لطفا در خبرنامه ما ثبت نام کنید .