بحران داتکام ، در کرمانشاه !

9 تیر 1397

در بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ یک حباب اقتصادی ایجاد شد و رشد سرسام‌آور شاخص های بورس در کشورهای صنعتی را در پی داشت که این رشد از کسب و کارهای اینترنتی و شاخه های مربوط به آن حاصل شده بود.

در بحران دات کام شرکتها با اضافه کردن حرف e  Ø¨Ù‡ ابتدای نام شان (اول کلمه الکترونیک) Ùˆ یا داتکام به آخر اسمشان سعی در مدرن شدن Ùˆ افزایش ارزش کسب Ùˆ کارشان داشتند . این حباب موجب به هدر رفتن میلیاردها دلار سرمایه Ùˆ از میان رفتن هزاران فرصت شغلی شد .

حالا بعد از حدود ۲۰ سال این حباب به کرمانشاه هم رسیده است.

در کرمانشاه موج Ú©Ù‡ به راه افتاد با تاکسی‌های اینترنتی آغاز شد Ùˆ تا اسفند ماه سال Û¹Û¶ ØŒ حدود Û±Û´ شرکت اقدام به راه اندازی تاکسی آنلاین در کرمانشاه نمودند Ú©Ù‡ تقریباً همه آنها نماینده شرکت هایی از شهرها Ùˆ یا کشورهای دیگر بودند. حباب دات کام برای آنها خیلی زود Ùˆ در کمتر از Û¶ ماه ترکید Ùˆ در حال حاضر فقط دو یا سه شرکت به صورت گسترده کارشان را در شهر کرمانشاه ادامه Ù…ÛŒ‌دهند.

Ú©Ù… Ú©Ù… این موجب کسب Ùˆ کارهای دیگر هم رسیده Ùˆ علاوه بر تاکسی آنلاین شاهد به راه افتادن سوپرمارکت آنلاین ØŒ رستوران آنلاین ØŒ خشکشویی آنلاین ØŒ نوبت دهی پزشکان آنلاین ØŒ خرید بلیط آنلاین Ùˆ… هستیم.

خیلی از این به اصطلاح استارتاپ ها Ø¯Ù‡ ها Ùˆ بعضی موارد صدها میلیون تومان برای تبلیغات Ùˆ برندسازی هزینه کردند Ùˆ در کمتر از چهار ماه یا به Ú©Ù„ÛŒ از بین رفتند Ùˆ یا عطای آنلاین بودن را به لقایش بخشیدند Ùˆ به مدل سنتی برگشتند.

مشکل اصلی این مدل کسب و کارها استفاده نابجا از تکنولوژی نیست بلکه باید مشکل را در مدل تجاری آنها جستجو کرد. اینکه نام کسب و کار آنلاین باشد و از تکنولوژی استفاده کند به مدرن شدن و موفقیت آن منجر نخواهد شد.

پیش بینی ما این است Ú©Ù‡ در انتهای این موج ØŒ احتمالاً چند موج دیگر به راه Ù…ÛŒ‌افتد Ùˆ دست آخر فقط کسب Ùˆ کارهایی Ú©Ù‡ مدل تجاری بهتری دارند Ùˆ توانسته اند از تکنولوژی به خوبی استفاده کنند پابرجا خواهند بود Ùˆ بقیه با شکست مواجه Ù…ÛŒ‌شوند.

 

یادداشتی از ارسلان فرضی


برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه لطفا در خبرنامه ما ثبت نام کنید .